هرگونه سوال در رابطه با این محصول دارید، با همکاران ما در شرکت آهن آلات پولادی ‌ تماس بگیرید
آهن آلات پولادی
شماره تماس | 10 خط ویژه
021-44610237

نبشی

آهن آلات پولادی مرجع آهن آلات صنعتی و ساختمانی خرید و فروش انواع نبشی ها

نبشی

 

پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام دارد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. این مقطح یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی،ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. علاوه بر این می توان از نبشی به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود.
نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی ال “L”  نشان می دهند واگر بال مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی نبشیهای بال مساوی با اندازه بال 200 میلیمتر و اگر بال ها نامساوی باشند سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم درج می شود مثل L200*100 یعنی نبشی بال نامساوی که یک بال آن 200 میلیمتر و یک بال آن 100 میلیمتر است.

 

نبشی بنر

انواع نبشی

نبشی ها از لحاظ نوع تولید به دو نوع تقسیم می شوند:

 • نبشی پرسی
 • نبشی فابریک

نبشی ها از لحاظ نوع ظاهری به دونوع تقسیم می شوند:

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی

نبشی پرسی

این نوع را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند وبه آن شکل می دهند این بدین معنی است که ماهیت اولیه این نوع از ورق فولادی است.

نبشی فابریک

ازهمان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشي از خط تولید خارج می گردد . از لحاظ شکل ظاهری نیز  طبقه بندی می کنند که بر اساس این دسته بندی نبشي های را به دو نوع نبشی بال مساوی و نبشي بال نامساوی تقسیم می کنند که از ظاهرشان می توان متوجه تفاوت بین آنها شد.

نبشی بال مساوی

نبشي را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی ال ( L ) نشان می دهند واگر بال مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی بال مساوی با اندازه بال 200 میلیمتر نشان می دهند.

نبشی 3

نبشی اسپیرال چیست ؟

نوعی از نبشي با بال مساوی سبک که از سایز ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ تولید می شود. در بازار، نبشي اسپیرال با عنوان گرم نورد دیده ی بال مساوی شناخته می شوند.

نبشی بال نامساوی

در این میان نبشي های نامساوی از جمله مقاطعی هستند که در صنایع خاص و ویژه ای به کار می روند که به هر دلیل، امکان استفاده از نبشی های متداول و یا اصطلاحا مساوی (L) وجود نداشته باشد و تنها راه حل استفاده از نبشی های نامساوی است . نامساوی با متریال های مختلف اعم از؛ ST52 ، ST37 و ST44 تولید و عرضه می شوند . اگر بال ها نامساوی باشند در نقشه سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم درج می شود مثل L200*100 یعنی بال نامساوی که یک بال آن 200 میلیمتر و یک بال آن 100 میلیمتر است.

شناسایی نبشی‌ ها 

وقتی به این محصول فولادی نیاز دارید به منظور خرید آن و استفاده در پروژه‌های خود باید دو مشخصه از آن را بدانید تا بتوانید استفاده مناسب از آن داشته باشید. این دو مشخصه به شرح زیر هستند:

 • اندازه بال
 • ضخامت

با یک مثال این دو مشخصه را توضیح می‌دهیم.

L 3*20*20

این بدان معنا است که محصول خریداری شده ضخامت ۳ دارد و دو عدد بعدی نشان دهنده اندازه بال هستند، اندازه بال‌ها ۲۰*۲۰ است.

روش محاسبه وزن

جدول وزنی و جدول اشتال این محصول توسط متخصصین این حوزه محاسبه شده‌اند. وقتی قصد خرید از آهن آنلاین را دارید وزن هر شاخه  را با مشخصات مختلف در اختیار شما قرار می‌دهند. به منظور محاسبه وزن این محصول فولادی از فرمول زیر استفاده کرده‌اند:

۲*۷۸۵۰* ضخامت * طول * اندازه بال

توجه داشته باشید که در فرمول ارائه شده طول، بال و ضخامت مطرح شده باید برحسب متر باشند تا در نهایت وزن برحسب کیلوگرم باشد.

کاربردها نبشی

همان طور که می‌دانید این محصول کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی دارد. در این قسمت به برخی از این کاربردها اشاره می‌کنیم:

 • بادبند
 • سازه‌های LSF
 • دکل انتقال نیرو
 • خرپا
 • ماشین آلات صنعتی
 • اتصال پل‌ها به ستون‌ها
 • اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر
 • فونداسیون
 • اتصال ستون‌ها به صفحات پایه ستون
 • سقف کرومیت
 • مورد استفاده به منظور مهار دیوارهای سفالی
 • مورد استفاده در اتصالات ساده از جمله اتصال نبشی جان، اتصال نیم گردار، اتصال با نبشی نشیمنی

نکته: برخی مواقع نیاز است تا از این محصول به صورت خرد شده در سازه‌های ساختمانی استفاده شود. که به آن لقمه گفته می‌شود. یکی از کاربردهای آن در آسانسورها است.

نبشی 2

نبشي کشی ساختمان

برای جلوگیری از ریزش یا سقوط دیوارهای سفالی ساختمان بتن آرمه یا فولادی دیوارهای بدون نما و دیوارهای نمادار را باید به طرز مناسبی نبشی کشی کرد. عدم نبشی کشی دیوارهای نما دار و دیوارهای بدون نما از اشکالات اجرایی دیگر رایج ساختمانهای بتنی می باشد.

نبشي لقمه

در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسورها نبشی های خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحا نبشی لقمه گفته می شود.

نبشي ضد زنگ

همان طور که می‌دانید این نوع در مقایسه با انواع دیگر از نظر خوردگی مقاومت بالایی دارند و به منظور پیاده سازی انواع سازه‌ها ایده آل‌تر هستند.

ضد زنگ ۳۰۴

نوع ضد زنگ ۳۰۴ که از طریق نورد گرم تولید شده و به طور عمده در پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضد زنگ ۳۰۴ است. وقتی پروژه‌ای که در حال کار بر روی آن هستید در محیط‌هایی که در معرض عوامل مختلفی مانند آب نمک، عناصر شیمیایی و آب شیرین قرار داشته باشد استفاده از این نوع بسیار به صرفه‌تر است.

عملیات‌ جوشکاری به راحتی بر روی این نوع  صورت می‌گیرد و قابلیت برشکاری نیز در حد متوسط است.

نبشی ضد زنگ فولادی T316

این نوع حاوی پوششی از کروم، نیکل و مولبیدن است. این نوع در مقایسه با ضد زنگ ۳۰۴ مقاومت بالاتری در برابر خوردگی، مواد شیمیایی و اسیدهای معدنی دارد. از جمله کاربردهای این محصول فولادی ضد زنگ می‌توان به استفاده عمده آن به عنوان قفسه یا پایه ضد زنگ در صنایع دریایی و غذایی اشاره کرد.

 

لینک های مرتبط

ناودانی / میلگرد / تیرآهن / پروفیل صنعتی / ساندویچ پانل / Angle iron

Call Now Button