خانه / آهن آلات / ورق سیاه
هرگونه سوال در رابطه با این محصول دارید، با همکاران ما در شرکت آهن آلات پولادی ‌ تماس بگیرید
آهن آلات پولادی
شماره تماس | 10 خط ویژه
021-44610237

ورق سیاه

آهن آلات پولادی مرجع آهن آلات صنعتی و ساختمانی خرید و فروش انواع ورق سیاه

ورق سیاه

 

ورق سیاه

ورق سیاه نوعی فلز مسطح از آهن است که کاملا صیقل خورده می‌باشد. ورق به صورت کلی به دو شکل رول و برش خورده تولید می‌شود. یکی از مهم ترین دسته آهن آلات ورق می‌باشد. باید این را هم بدانیم که ورق سیاه همان نورد گرم است. نورد گرم به دو بخش معمولی و صنعتی تقسیم می‌شود، که هر کدام از این ورق ها استاندارد های متفاوتی دارد.

ورق سیاه بنر

 

جدول ورق سیاه
به علت نوسان بازار برای اطلاع از قیمت و موجودی تماس حاصل فرمایید.
نوع ورقضخامت(میلیمتر)عرض(متر)قیمت(ریال)انبار
ورق سیاه216.160فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه2۱٫۲۵6.000فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه3۱٫۵5.820فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه3شیت فابریک5.870فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه6شیت فابریک5.910فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه6۱٫۵5.860فولاد مبارکه در تهران
ورق سیاه6شیت فابریکتماس بگیریدفولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه8۱٫۵5.850فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه8۱٫۵5.800فولاد مبارکه در تهران
ورق سیاه8شیت فابریکتماس بگیریدفولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه10۱٫۵5.610فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه10۱٫۵5.610فولاد مبارکه در تهران
ورق سیاه10شیت فابریک5.660فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه12۱٫۵5.610فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه12۱٫۵5.610فولاد مبارکه در تهران
ورق سیاه12شیت فابریک5.660فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه15۱٫۵5.610فولاد مبارکه در اصفهان
ورق سیاه15۱٫۵5.610فولاد مبارکه در تهران
ورق سیاه15شیت فابریک5.660فولاد مبارکه در اصفهان

مراحل تولید ورق سیاه

هدف کلی از انجام فرآیند نورد کاستن ضخامت قطعه‌ مورد نظر است. برای انجام این کار از غلتک‌هایی استفاده می‌شود که در خلاف جهت یکدیگر حرکت کرده و می‌چرخند. با این حرکت چرخشی قطعه‌ مورد نظر بین غلتک‌ها قرار می‌گیرد. حال قطعه بین غلتک‌ها قرار گرفته، در این مرحله نیرویی از بین غلتک‌ها به قطعه‌ مورد نظر وارد می‌شود که همین نیرو ضخامت قطعه‌ مورد نظر را کاهش می‌دهد. با فرآیند صورت گرفته برخی خواص قطعه‌ مد نظر تغییر می‌کند، از جمله‌ این خواص می‌توان به خواص مکانیکی و متالوژیکی اشاره کرد.

 • تختال را تا دمای بالایی حدود ۱۲۰۰ درجه گرم می‌کنند. هدف از این کار رفع اشکالات ساختاری و بازگردانی خاصیت‌های اولیه آلیاژها است. باید دمای در نظر گرفته شده به شیوه‌ بهینه تنظیم گردد. تا سبب هزینه‌های اضافی نگردد، اگر دما بیش از حد بالا باشد، همچنین  اگر دما بیش از حد پایین باشد از تشکیل رسوب جلوگیری کنند ( اگر دما بیش از حد پایین باشد).
 • بعد از مرحله‌ نورد تختال‌ها که تحت حرارت قرار گرفته بودند پس از پوسته زدایی با آب، به قفسه‌هایی می‌رسند. با گذر از چندین مرحله ضخامت ابتدایی تختال‌ها ۷۵ درصد کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید با کاهش ضخامت تختال‌های اولیه، عرض ورق سیاه افزایش پیدا می‌کند ( این فرآیند باید تحت کنترل باشد). در این مرحله نورد خشن صورت می‌گیرد که چندین قفسه دارد که هر یک از این قفسه‌ها خود می‌توانند ۲ الی ۴ غلتک داشته باشند. در این مرحله دما را زیاد در نظر می‌گیرند. دمای در نظر گرفته شده برای فرآیند نورد خشن بسیار زیاد است. در مرحله‌ بعدی جعبه‌ کلاف وجود دارد.
 • بین نورد نهایی و قفسه‌های خشن جعبه‌ کلاف وجود دارد. جعبه کلاف مزایایی دارد که می‌توان به یکسان‌سازی دمای ورق سیاه و یکنواخت‌سازی خواص مکانیکی در تمامی قسمت‌های ورق اشاره نمود. ورق بعد از مرحله‌ خروج از کلاف مستقیم به مرحله‌ نهایی ارسال نمی‌شود بلکه ابتدا با فشار قوی از آب پوسته‌‌زدایی می‌شود سپس به سمت مرحله‌ بعد فرستاده می‌شود.
 • مرحله‌ نهایی شامل پنج تا هفت قفسه نورد است. با رسیدن ورق به دمای مناسب آن را از اولین قفسه عبور می‌دهند به همین ترتیب ورق از سایر قفسه‌ها می‌گذرد. سرعت عبور ورق از این قفسه‌ها را بین ۱۰ تا ۲۰ متر بر ثانیه تخمین زده‌اند. در این مرحله ضخامت ورق تولیدی را ۱ تا ۴ میلی‌متر دیگر می‌کاهند.
 • میز خنک کننده در این مرحله تعبیه شده است هنگامی که ورق‌ها از قفسه نورد مرحله‌ پایانی عبور می‌کنند بر روی این میز قرار می‌گیرند. به منظور کم کردن دمای ورق‌ها از این خنک کننده‌ها استفاده می‌کنند. بعد از اینکه ورق‌ها خنک شدند به شکل کلاف در می‌آیند و بارگیری می‌شوند (طول میز تعبیه شده در این قسمت بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر در نظر گرفته می‌شود).

ویژگی های ورق

 • انعطاف پذیری
 • کاهش هزینه
 • پوشش دهی سطح
 • اسان تر شدن نظارت

ورق سیاه 3

کاربرد های ورق سیاه

 • ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان ،سوله سازی، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و… کاربرد دارند.
 • ورق سیاه به دو شکل کلی رول فرم و فابریک تولید می شوند که هر کدام کاربردهایی دارند.برای مثال برای ساخت دستگاه هایی با حساسیت بالا حتما باید از ورق های سیاه فابریک استفاده کنید.
 • ورق های فابریک دارای قطرهای برابر هستند(اصطلاحا دویدگی ندارند) و این ویژگی باعث ایجاد یکنواختی در محصول خروجی خواهد بود.

چرا به نورد گرم ورق سیاه میگویند

استفاده از فناوری نورد گرم برای ورق بدین گونه است که مواد اولیه ورق در دمای بالا ذوب شده و در طی فرایندی،ورق شکلی مات به خود میگیرد و در بازار به عنوان ورق سیاه شناخته میشود.

علت اختلاف قیمت نورد  گرم و سرد

هزینه نورد گرم نسبت به نورد سرد پایین تر است. در نورد سرد عملیاتی برای محافظت از زنگ زدگی انجام میشود و ورق نورد شده را اسید شویی کرده و با روغن ترکیب میکنند که به آن ورق سیاه روغنی میگویند. اما در نورد گرم شمش را به نقطه ذوب میرسانند وشکل گیری ورق با حرکت بین رول ها صورت میگیرد. در هنگام عبور شمش به ان حرارت میدهند تا شکل گیری راحت ترانجام شود. ولی اصلی ترین علت این است فولاد با نورد گرم کیفیت پایین تری نسبت به نورد سرد دارد.

 

لینک های مرتبط 

ورق گالوانیزه / انواع ورق / تیرآهن / لوله مانیسمان / میلگرد / What is the seamless pipe

Call Now Button